Eritrean Natnael Mebrahtom Wins First Stage of Tour de L’espoir ‏

Eritrean Natnael Mebrahtom Wins First Stage of Tour de L’espoir ‏

 

 

www.directvelo.com | January 31, 2018

 

 

 

Natnael Mebrahtom (Eritrea) won the solo race on Wednesday, at the first stage of the 92-kilometer round of Douala (2.Ncup). Eritrea is ahead of teammate Zemenfes Selemun and El Mehdi Chokri (Morocco).

 

 

Natnael Mebrahtom becomes the first leader of the Cameroonian event.

 

Classification of the 1st stage:
1 MEBRAHTOM Natnael ERYTHREE ERI the 92 km in 2h25’24 ” (average 37,964 km / h) (b: 11 ”)
2 SELEMUN Zemenfes ERYTHREE ERI 27 ” (b: 14 ”)
3 CHOKRI El Mehdi MOROCCO MAR ‘(b: 5’ ‘)
4 SCREW Louis SOUTH AFRICA RSA 29′ ‘
5 ARERUYA Joseph RWANDA RWA’ (b: 5 ”)
6 EL KOURAJI Mohcine MOROCCO MAR 31 ” (b: 3 ”

8 TEWELDE Robel ERYTHREE ERI ‘
9 DIALLO Yaya MALI MLI’
10 DAUMONT Paul BURKINA FASO BUR ’11
LAABIDI Slah TUNISIA TUN’
12 SABBAHI El Houcaine MOROCCO MAR
’13 VAN NIEKERK Aidan SOUTH AFRICA RSA’
14 VOUKENG KEMTSOP Ismael CAMEROON CMR 02’59 ”
15 EJGU Million Beza ETHIOPIA ETH 03’04 ”
16 MULUEBERHAN Henok ERITREA ERI 05’36 ”
17 ASSAL Nadjib ALGERIA ALG 05’41 ”
18 MUNYANEZA Didier RWANDA RWA ’19
HAKIRUWIZEYE Samuel RWANDA RWA’
20 KABRE Bao Wendsom Daniel BURKINA FASO BUR
’21 BENGAYOU Abdelraouf ALGERIA ALG’
22 SABBAHI Lahcen MAROC MAR ‘
23 RABIHI Ilyass MAROC MAR ‘
24 KAMMOUN Khaled TUNISIA TUN 05’45 ”
25 BAMBA Karamoko CÔTE D’IVOIRE CIV
’26 CHEBLAOUI Oussama ALGERIA ALG’
27 MELKI Mohamed Aziz TUNISIA TUN
’28 HABTEMCHAEL Daniel ERYTHREE ERI’
29 NGUYEN Huu Duc VIETNAM LIFE
’30 REDY Dylan MAURICE MRI ‘
31 Rougier-LAGANE Gregory MAURICE MRI’
32 Mayélé N’Koro RD Congo COD 06’38 ”
33 OUEDRAOGO Daouda BURKINA FASO BUR 08’43 ”
34 PHAN Hoang Thai VIETNAM LIFE 08’44 ”
35 NIKIEMA Bachirou BURKINA FASO BUR 08’56 ”
36 KAMDEM FODJO Jordan CAMEROON CMR
’37 RUBERWA Jean Damascene RWANDA RWA 09’17’ ‘
38 KONE Souleymane BURKINA FASO BUR ‘
39 MATTHEWS Daniyal SOUTH AFRICA RSA ’40
LIANZA MULANGA Jonathan DR CONGO COD’
41 KINANIRA ISCHARA Daniel RD CONGO COD
’42 VAN HEERDEN Mornay SOUTH AFRICA RSA’
43 OUITIS Mohamed Zakaria ALGERIA ALG 09’39 ”
44 BONTHUYS Carl SOUTH AFRICA RSA
’45 OGBI Wali Ibrahim ALGERIA ALG’
46 PRISO LOBE Alain Junior CAMEROON CMR
’47 ZANG ONDOA Jacques CAMEROON CMR’
48 MUGISHA Samuel RWANDA RWA
’49 GEBREHANS Danay Kflay ETHIOPIA ETH’
50 NGUYEN Minh Luan VIETNAM LIFE
’51 SOULAMA Daouda BURKINA FASO BUR ‘
52 kuere NOUNAWE Eric Rodrigue CMR CAMEROON’
53 OUATTARA CIVI CIVILIAN CIVILIAN ASSOCIATION
54 KOUADIO Kouamé Antoine CÔTE D’IVOIRE CIV
’55 YEMANE Dawit ERYTHREE ERI’
56 ZEDAOJIO Robert CAMEROON CMR
’57 MWANUHEHERE Mwisa Samuel RD CONGO COD’
58 TLIBA Achraf TUNISIA TUN
’59 TADESE Yafet Haftamu ETHIOPIA ETH’
60 FRANCIS Joshua SOUTH AFRICA RSA ‘
61 ABDELHALIM OMAR Moustafa EGYPT EGY 09’44’ ‘
62 DJE Kouamé Faustin COAST D`IVOIRE CIV’
63 ASSAHOLIN Konan Daniel COAST D`IVOIRE CIV ‘
64 NGUYEN Nhat Nam VIETNAM LIFE’
65 ANDRE Joalito MAURICE MRI 02h35’08 ” ‘
66 NGUYEN Quoc Bao VIETNAM LIFE
’67 ZOUABI Mahdi TUNISIA TUN 12’29 ”
68 TOGOLA Soumaila MALI MLI 13’48 ”
69 RABAYE Fidzerald MAURICE MRI 14’26 ”
70 BRAHMI Omar TUNISIA TUN 14’40 ”
71 ROUGIER-LAGANE Christopher MAURICE MRI 18’42 ”
72 MAYER Alexandre MAURICE MRI
’73 MAHMOUD Mohamed EGYPT EGY 25’39’ ‘

Off time: (Time: 2h54’28 ” – 29’04 ”)
74 CHERHABIL Alaeddine ALGERIA 02h59’23
75 ORABI Mustafa EGYPT 03h03’13
76 TOGOLA Moussa MALI 03h07’27
77 DJIRE Seydou MALI 03h07’40
78 MARIKO Amadou MALI 03h19 ’00

Off-course:
ANNACHNACH Mohsin MOROCCO Discontinue

:
GEBRESELASSIE Kiflom ETHIOPIA
MOHINDO Kyaviro CONGO
SUMBU Minimbu DR CONGO
ELSAYED Sherif EGYPT

 

 

General classification:

 

 

1 MEBRAHTOM Natnael ERYTHREE ERI 92 km in 2h25’13 ” (average 37,964 km / h)
2 SELEMUN Zemenfes ERYTHREE ERI 24 ”
3 CHOKRI El Mehdi MOROCCO MAR 33 ”
4 ARERUYA Joseph RWANDA RWA 35 ”
5 EL KOURAJI Mohcine MOROCCO MAR 39 ”
6 CHOOSE Louis SOUTH AFRICA RSA 40 ”
7 UKINIWABO Jean Paul Rene RWANDA RWA 03’04 ”
8 TEWELDE Robel ERYTHREE ERI ‘
9 DIALLO Yaya MALI MLI’
10 DAUMONT Paul BURKINA FASO BUR ’11
LAABIDI Slah TUNISIA TUN ’12
SABBAHI El Houcaine MOROCCO MAR’
13 VAN NIEKERK Aidan SOUTH AFRICA RSA
’14 VOUKENG KEMTSOP Ismael CAMEROON CMR 03’10’ ‘
15 EJGU Million Beza ETHIOPIA ETH 03’15 ”
16 MULUEBERHAN Henok ERYTHREE ERI 05’47 ”
17 ASSAL Nadjib ALGERIA ALG 05’52 ”
18 MUNYANEZA Didier RWANDA RWA ’19
HAKIRUWIZEYE Samuel RWANDA RWA’
20 KABRE Bao Wendsom Daniel BURKINA FASO BUR
’21 BENGAYOU Abdelraouf ALGERIA ALG’
22 SABBAHI Lahcen MOROCCO MAR
’23 RABIHI Ilyass MAROC MAR’
24 KAMMOUN Khaled TUNISIA TUN 05’56 ”
25 BAMBA Karamoko CÔTE D’IVOIRE CIV
’26 CHEBLAOUI Oussama ALGERIA ALG’
27 MELKI Mohamed Aziz TUNISIA TUN
’28 HABTEMCHAEL Daniel ERYTHREE ERI’
29 NGUYEN Huu Duc VIETNAM LIFE
’30 REDY Dylan MAURICE MRI ‘
31 ROUGIER-LAGANE Gregory MAURICE MRI
’32 MAYELE N’Koro RD CONGO COD 06’49’ ‘
33 OUEDRAOGO Daouda BURKINA FASO BUR 08’54 ”
34 PHAN Hoang Thai VIETNAM LIFE 08’55 ”
35 NIKIEMA Bachirou BURKINA FASO BUR 09’07 ”
36 KAMDEM FODJO Jordan CAMEROON CMR
’37 RUBERWA Jean Damascene RWANDA RWA 09’28’
’38 KONE Souleymane BURKINA FASO BUR’
39 MATTHEWS Daniyal SOUTH AFRICA RSA ’40
LIANZA MULANGA Jonathan DR CONGO COD’
41 KINANIRA ISCHARA Daniel RD CONGO COD
’42 VAN HEERDEN Mornay SOUTH AFRICA RSA’
43 OUITIS Mohamed Zakaria ALGERIA ALG 09’50 ”
44 BONTHUYS Carl SOUTH AFRICA RSA
’45 OGBI Wali Ibrahim ALGERIA ALG
’46 PRISO LOBE Alain Junior CAMEROON CMR’
47 ZANG ONDOA Jacques CAMEROON CMR ‘
48 MUGISHA Samuel RWANDA RWA ‘
49 GEBREHANS Danay Kflay ETHIOPIA ETH
’50 NGUYEN Minh Luan VIETNAM VIE’
51 SOULAMA Daouda BURKINA FASO BUR
’52 KUERE NOUNAWE Rodrigue Eric CAMEROON CMR’
53 OUATTARA CIVIL DAY ASSOCIATION CIV
’54 KOUADIO Kouamé Antoine CÔTE D’IVOIRE CIV’
55 YEMANE Dawit ERYTHREE ERI
’56 ZEDAOJIO Robert CAMEROON CMR’
57 MWANUHEHERE Mwisa Samuel DR CONGO COD
’58 TLIBA Ashraf TUNISIA TUN’
59 TADESE Yafet Haftamu ETHIOPIA ETH
’60 FRANCIS Joshua SOUTH AFRICA RSA’
61 ABDELHALIM OMAR Mustafa EGYPT EGY 09’55 ”
62 DJE Kouamé Faustin CÔTE D’IVOIRE CIV
’63 ASSAHOLIN Konan Daniel IVIV CIVIL CIV’
64 NGUYEN Nhat Nam VIETNAM LIFE ‘
65 ANDRE Joalito MAURICE MRI
’66 NGUYEN Quoc Bao VIETNAM LIFE
’67 ZOUABI Mahdi TUNISIA TUN 12’40’
’68 TOGOLA Soumaila MALI MLI 13’59’
’69 REWARDS Fidzerald MAURICE MRI 14’37’
’70 BRAHMI Omar TUNISIA TUN 14′ 51 ”
71 ROUGIER-LAGANE Christopher MAURICE MRI 18’53 ”
72 MAYER Alexandre MAURICE MRI
’73 MAHMOUD Mohamed EGYPT EGY 25’50’ ‘

 

 

Ranking by points:

 

1 SELEMUN Zemenfes ERI 48 pts
2 ARERUYA Joseph RWA 32
3 MEBRAHTOM Natnael ERI 29
4 EL KOURAJI Mohcine MAR 25
5 CHOKRI El Mehdi MAR 24
6 CHECK Louis RSA 18
7 UKINIWABO John Paul Rene RWA 14
8 TEWELDE Robel ERI 13
9 DIALLO Yaya MLI 12
10 DAUMONT Paul BUR 11
11 LAABIDI Slah TUN 10
12 SABBAHI El Houcaine MAR 9
13 VAN NIEKERK Aidan RSA 8
14 VOUKENG KEMTSOP Ismael CMR 7
15 EJGU Million Beza ETH 6
16 MULUEBERHAN Henok ERI 5
17 ASSAL Nadjib ALG 4
18 MUNYANEZA Didier RWA 3
19 HAKIRUWIZEYE Samuel RWA 2
KABRE 20 Bao Wendsom Daniel BUR 1 Team

classification:

 

 

1 ERITREA in 7h19’32 ”
2 MOROCCO 31 ”
3 RWANDA 05’43 ”
4 SOUTH AFRICA 09’19 ”
5 TUNISIA 11’03 ‘ ‘
6 ALGERIA 13’47’ ‘
7 BURKINA FASO 13’57’ ‘
8 MAURITIUS 17’54’ ‘
9 CAMEROON 18’14’
’10 ETHIOPIA 19’02”11
VIETNAM 20’48’ ’12
CÔTE D’IVOIRE 21’43’ ‘
13 RD CONGO 21’52 ”

 

Source: https://www.directvelo.com/actualite/63909/tour-de-l-espoir-et-1-classements

437
-